koła zębate, łańcuchowe koła zębate

Jak właściwie dopasować koła zębate?

Koła zębate to elementy, które muszą ze sobą współgrać w celu zapewnienia maksymalnej wytrzymałości, bezawaryjnego działania i jak najdłuższej żywotności. Jakie parametry mają wpływ na wybór właściwych kół zębatych? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Budowa kół zębatych

Koła zębate to bardzo proste w konstrukcji podzespoły mechaniczne – składają się na nie trzy elementy, którymi są:

– wieniec,

– piasta,

– łącznik.

Powszechnie jednak wiadomo, że koło zębate kołu zębatemu nierówne – na funkcjonalność i dopasowanie koła do pozostałych elementów mechanizmu wpływa mają następujące parametry: ilość zębów, podziałka zasadnicza i obwodowa, moduł zęba, wysokość zęba, współczynnik wysokości zęba, luz wierzchołkowy, średnica koła zasadniczego, średnica wierzchołkowa i podziałowa.

Parametry kół zębatych

Przekładnie zębate przenoszą ruch obrotowy poprzez wzajemne zazębianie kół zębatych, których zęby pozostają ze sobą w ciągłym kontakcie. Zaczynając od najprostszych elementów – znaczenie ma ilość zębów, ich kształt oraz wysokość. Zęby mogą mieć różne kształty zarysu. Najbardziej rozpowszechnionym jest kształt ewolwenty, krzywej będącej trajektorią punktu należącego do linii, która toczy się bez poślizgu po obwodzie koła. Wysokość zęba oblicza się na podstawie danych wynikających z zarysu zęba tj. sumę odległości w kierunku promieniowym między średnicą podziałową i średnicą wierzchołków oraz wysokości stopy zęba definiowanej jako odległość, również promieniowa, pomiędzy średnicą podziałową i średnicą podstaw zębów, którą wyznaczają dna zębów. Kolejnym aspektem jest podziałka zasadnicza i obwodowa, która uwzględnia rozstawienie zębów na kole. Średnicę wierzchołkową i podziałową wyliczyć można korzystając z pomocy koła podziałowego, którym mianuje się obwód, wzdłuż którego dochodzi do styku dwóch kół zębatych. Odległość między osiami kół podziałowych tworzących współzależną parę toczną określa się odległością zerową osi. Wśród innych parametrów pozwalających na określenie specyfiki koła znajdują się również podziałka obwodowa (odległość między dwoma jednoimiennymi punktami dwóch kolejnych zębów, mierzona po łuku średnicy podziałowej), szerokość wrębu (długością łuku średnicy podziałowej pomiędzy dwoma kolejnymi zębami) a także grubość zęba wyrażana w długości łuku średnicy podziałowej ograniczonej przez ząb i szerokość zęba czyli jego długość mierzona w kierunku osiowym. No i wreszcie – materiał, z którego zostało wykonane.

Dobór kół zębatych

Wiesz już jakie parametry należy uwzględnić w przypadku wyboru kół zębatych. Nie zapominaj, że źle dobrane koła nie stworzą właściwe pracującej przekładni zębatej – jeżeli masz wątpliwości, które koła zębate będą właściwym wyborem skontaktuj się z polskim producentem kół zębatych Polmech, którego specjaliści wskażą Ci właściwe, dla Twoich celów użytkowych, podzespoły przekładni zębatej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *