Tuleje wielowypustowe – warto wiedzieć

Wielkość dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie części i podzespołów maszyn jest imponująca. Duże zróżnicowanie elementów może przywrócić laika o zawrót głowy. Na szczęście istnieją specjalistyczne blogi i bazy wiedzy producentów, w których można zaczerpnąć informacji. W tym artykule poruszamy kwestię tulei wielowypustowych, czym są i jakie mają zastosowanie?

Tuleje wielowypustowe

Tuleje wielowypustowe przez wiele osób są utożsamiane z tulejami wieloklinowymi, jednakże jest to błędne myślenie. Istnieje różnica pomiędzy tulejami wielowypustowymi a wieloklinowymi. Choć dla laika może wydawać się subtelna, to w budowie maszyny kilkumilimetrowy wypust diametralnie może zmienić pracę podzespołu lub całej maszyny. Produkowane są według normy ISO 14 (DIN 546329

Zastosowanie tulei wielowypustowych

Połączenie wielowypustowe są drugim po połączeniach wpustowych typem używanego połączenia. Tuleje wielowypustowe możemy spotkać między innymi w przemyśle motoryzacyjnym (np. połączenia napędowych wałów przegubowych). Innym sektorem, gdzie na szeroką skalę wykorzystuje się tuleje jest przemysł. Tuleje stosowane są w maszynach przemysłowych m.in. tych na halach produkcyjnych.

Rodzaje tulei wielowypustowych

W zależności od kształtu wyróżnia się wielowypusty:
– wielowypusty prostokątne,
– wielokliny ewolwentowe,
– wielowypusty trójkątne (karbowe).

Rozprawiając na temat tulei wielowypustowych nie sposób nie wspomnieć również o liczbie wypustów. Co ciekawe liczbę wpustów prostokątnych przyjmuje się parzystą. Zazwyczaj jest ich 4-10 dla serii obciążeniowej lekkiej a także średniej. W przypadku serii ciężkiej wypustów jest powyżej 10. Seria obciążeniowa lekka zalecana jest w połączeniach spoczynkowych, średnia dla połączeń ruchowych oraz ciężka w przypadku występowania obciążeń o zmiennym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *