opryskiwacz rolniczy

Stosowanie opryskiwaczy w rolnictwie

W rolnictwie dąży się do maksymalizacji zbiorów wszelkich plonów. Niestety istnieje wiele czynników, które mocno utrudniają rolnikom pracę i wpływają na zmniejszenie ilości plonów czy pogorszenie ich jakości. Dlatego agrotechnika zmuszona jest do wypracowania różnych form walki z zagrażającymi produkcji rolnej czynnikami aby produkcja była opłacalna. Jednym z takich czynników, z którymi walczą rolnicy są wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby roślin. Jest wiele metod, które ograniczają wystąpienie tego zjawiska. Ale w niektórych przypadkach trzeba zastosować ostateczne rozwiązania, czyli opryskiwanie roślin chemikaliami. Aby tego dokonać należy wykorzystać maszyny zwane opryskiwaczami, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegów opryskiwania. Stosuje się je zarówno na polu jak i w sadach.

opryskiwacz rolniczy
Opryskiwacz rolniczy podczas oprysków

Dlaczego opryski są ostatecznością?

Dokonywania oprysków roślin jest ostatecznością z tego powodu, że chemikalia, których się używa podczas tych zabiegów są szkodliwe dla człowieka, zwierząt oraz środowiska przyrodniczego. W każdym przypadku takich zabiegów używa się minimalnej możliwej ilości środków chemicznych. Zabiegi wymagają uprzedniego zgłoszenia oraz uwzględnienia wszelkich środków ostrożności. Cały proces opryskiwania i używania pestycydów w Polsce jest pod ścisłą kontrolą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aby proces opryskiwania był optymalny użytkownicy opryskiwaczy zobowiązani są do wykonywania kalibracji opryskiwaczy polowych. Co ważne:

Po wykonaniu zabiegów chemizacyjnych należy uprawę oznakować czytelną tabliczką, na której podaje się nazwę i klasę toksyczności zastosowanego środka, datę opryskiwania, a także okres karencji i prewencji (podane przez producenta na opakowaniu). – źródło: http://archiwum.ciop.pl/22654.html

Kalibracja opryskiwaczy rolniczych

Kalibrację stosuje się z tego względu, żeby urządzenie to było sprawne i nie powodowało ewentualnych problemów przy opryskiwaniu. Gównie chodzi o to, aby osiągnąć precyzyjną ilość cieczy, która wydostaje się ze zbiornika. Musi także występować precyzyjna ilość użytego środka ochrony roślin. Zbyt mała ilość przy rozregulowanym opryskiwaczu powoduje nieskuteczność opryskiwania a zbyt duża może doprowadzić do skażenia środowiska.

pole uprawne

Jakość i skuteczność pracy opryskiwacza hydraulicznego

Zanim rozpocznie się zabieg związany z opryskaniem roślin trzeba uwzględnić szereg czynników, które będą miały wpływ na skuteczność pracy opryskiwacza. Przede wszystkim potrzebne są sprzyjające warunki atmosferyczne. Jakość oprysków może być mocno zaniżona przez zbyt duży wiatr, opady atmosferyczne, temperaturę czy nasłonecznienie. Do tego należy dobrać odpowiednie rozpylacze, które generują różne wielkości kropel cieczy. Dostosowanie ich będzie musiało uwzględniać istniejącą pogodę i siłę wiatru. Przy mocno niesprzyjającej pogodzie nie jest możliwe wykonywanie oprysków.

Dodatkowe informacje:

http://archiwum.ciop.pl/22654.html

http://www.minrol.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *