Sporty motorowe, w szczególności rajdy samochodowe są bardzo wymagające. Angażują nie tylko załogę pojazdu ale szeroki sztab serwisowy i techniczny, który pracuje wspólnie nad przygotowaniem do zawodów. Przygotowania są czasochłonne, angażują wiele osób i wymagają szerokich kompetencji znacznie wykraczających poza motoryzację.
Przygotowanie samochodu do rajdów
Samochód rajdowy jest pewnego rodzaju narzędziem kierowcy, który będzie wykorzystany w rajdach. W zależności od charakterystyki trasy przygotowuje się go w odpowiedni sposób regulując zawieszenie, dobierając odpowiednie do powierzchni opony, regulując wagę pojazdu, dbając o odpowiednie homologacje samochodu i jego elementów, wyposażając samochód rajdowy w wymagane układy i systemy. Działania te są zmartwieniem serwisu, specjalizującego się w odpowiednim przygotowaniu samochodu.
Przygotowanie się do zawodów
Po przygotowaniu pojazdu trzeba dokładnie przetestować samochód. Będzie on poddawany próbom i testom, które pozwolą na skorygowanie ewentualnych błędów, usterek i poprawienie regulacji. Kierowca w tym czasie będzie zapoznawał się z samochodem i charakterystyką jego prowadzenia. Samo testowanie samochodu to nie wszystko. Kierowca mimo, że za kierownicą siedzi, musi być w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Kierowcy przez cały czas narażeni się na przeciążenia, kontuzje, są poddawani trudnym warunkom atmosferycznym, szczególnie podczas rajdów w gorącym klimacie. Ponadto dobry kierowca, to kierowca z perfekcyjnym refleksem. Ćwiczenia kierowców obejmują także poprawianie refleksu, spostrzegawczości, ale także motoryki, równowagi, balansu. Zaś za odpowiednią siłę odpowiadać będą zmagania na siłowni. Jak widać kompleksowe treningi przygotowują kierowcę nie tylko do umiejętnej jazy w samochodzie, ale wymagają od niego znacznie więcej. Rajdy samochodowe na profesjonalnym poziomie są pod tym kątem bardo wymagające.
Opracowanie trasy rajdów
Na ostateczny sukces składa się nie tylko praca serwisantów samochodowych i kierowcy, ale także ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie się do przejechania odcinków specjalnych, a także pilota. Trasa przerabiana jest bardzo szczegółowo z uwzględnieniem każdego jej fragmentu. Pilot z ekipą opracowuje spis poleceń dla kierowcy, aby ten na bieżąco utwierdzał się w tym, w jaki sposób ma zachowywać się podczas rajdów i jak reagował na każdym zakręcie. Z pewnością bez obecności pilota i bez studiowania OS-ów nie mógłby osiągnąć tak dobrych czasów.
W rajdach bardzo ważne jest też szczęście. Brak większych awarii to oczywiście efekt pracy mechaników, jednak nawet najlepsze zaplecze serwisowe nie jest w stanie zagwarantować, że samochód nie ulegnie awarii podczas wymagających zawodów.