rola filtracji paliwa

Wszystko o filtracji paliwa

Trudno wyobrazić sobie pracę samochodu bez paliwa, jednak oprócz zadbania o to, by zawsze znajdowało się ono w baku, musimy zadbać również o to, by nie wywierało negatywnego wpływu na silnik, w czym pomocne będą filtry paliwa. Dlaczego filtracja paliwa jest tak ważna i na co ma wpływ – o tym wszystkim mowa w tym artykule.

Rola paliwa i zagrożenia niesione przez zanieczyszczenia

Paliwo przede wszystkim dostarcza energię silnikom wysokoprężnym i to rola, z którą skojarzą je wszyscy. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tego, paliwo pełni także funkcje:

  • filtry paliwachłodzenia w układzie wtryskowym
  • smarowania w pompie wtryskowej i zasilającej
  • oczyszczania poprzez przeniesienie zanieczyszczeń do filtra paliwa

Zanieczyszczeń w paliwie nie sposób uniknąć w czasie tankowania: znajdują się w nim zarówno zanieczyszczenia stałe, nieorganiczne, takie jak osad, piasek kwarcowy czy produkty, które powstają przy ścieraniu elementów metalowych lub korozji zbiornika, jak też organiczne, m.in. asfalteny i parafina. Zanieczyszczeniem paliwa jest również woda, która dostaje się do niego głównie przy tankowaniu bądź wskutek kondensacji pary wodnej, do której dochodzi w zbiorniku. Przedostanie się wody do silnika nie tylko może doprowadzić do jego korozji, ale także zmniejszyć smarność paliwa i tym samym doprowadzić do usterek wyżej wymienionych pomp. Nie ulega więc wątpliwości, że należy zapewnić odpowiednie filtrowanie paliwa, które najskuteczniej zatrzyma wszystkie zanieczyszczenia poza silnikiem.

Filtry paliwa – właściwości

filtry paliwa właściwościJak już udowodniono powyżej, filtracja paliwa jest niezbędna. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów paliwa, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy dokonywaniu zakupu. Producenci samochodów zwykle rekomendują filtry paliwa własnych marek lub zamienników, które spełniają określone wymagania. Warto kierować się tymi wskazówkami, gdyż dla silnika samochodu nie jest obojętne, jaki filtr zastosujemy. Interesować nas powinny rodzaj i jakość materiałów, z których są wykonane filtry, technologie produkcyjne, a także sama jakość wykonania. Wszystko to przekłada się na efektywność filtracji. Punktem odniesienia, jeśli chodzi o parametry filtrów paliwa, mogą być dla nas te, którymi charakteryzują się filtry rekomendowane przez producenta naszego samochodu. Dokładność filtracji od 3-5 µm to bardzo dobry wynik, który osiągają filtry PZL Sędziszów. Oprócz tego jednak istotne są parametry papieru filtracyjnego – jego przepuszczalność nie powinna być zbyt mała, ponieważ może to doprowadzić do odkształceń rdzenia i zbytnio zwiększyć opory przepływu paliwa.

Kiedy wymienia się filtr paliwa i ile to kosztuje?

rola filtracji paliwaWiedząc, na co należy zwracać uwagę, wybierając nowy filtr paliwa, trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy i w jaki sposób powinno się go wymienić. Nie ma jednej dokładnej wskazówki odnośnie czasu, po jakim filtry paliwa powinny podlegać wymianie. W zależności od producenta, rekomendowany czas wymiany filtra wynosi od 15 do 50 tysięcy kilometrów. Kiepska jakość filtra może jednak zmusić nas do szybszej wymiany, co jest kolejnym argumentem za tym, by wybierać filtry wyższej jakości. Jeśli chodzi o koszty związane z wymianą filtra, o przede wszystkim musimy kupić sam filtr – jego koszt waha się od kilkudziesięciu do nieco ponad 100zł, w zależności od rodzaju, jakości itp. Do tego dochodzą koszty robocizny mechanika, które zwykle wynoszą 30-40zł. Dobrą wiadomością jest jednak to, że filtr paliwa możemy wymienić samodzielnie, jeżeli tylko trochę znamy się na mechanice i jesteśmy w stanie zlokalizować położenie filtra w naszym pojeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *