wymiana oleju toyota na nowy

Wszystko o wymianie oleju w samochodzie

Samochód wymaga wielu czynności, które wykonywane regularnie pozwalają utrzymywać go w dobrym stanie technicznym, jednak pomimo wielu zaleceń, część z nich często jest kwestionowana przez kierowców. Przykładem takiej kwestionowanej czynności konserwacyjnej jest wymiana oleju. Toyota i inne marki samochodowe podają użytkownikom swoich aut konkretne zalecenia: zmiany oleju na nowy wymagają, w zależności od pojazdu, zwykle co 20-30 tys. km. W nowszych autach komputer pokładowy sam wyświetla komunikaty o zbliżającym się czasie zmiany oleju na nowy. Czy naprawdę warto korzystać z tych porad? Jak wymienić olej i na jaki? Jakie funkcje ma olej? Wszystkiego o oleju dowiesz się z tego artykułu.

wymiana oleju toyota

Właściwości oleju silnikowego

Olej silnikowy jest czynnikiem smarującym. Zawiera dodatki, które mogą spowalniać proces korozji silnika bądź ulepszać właściwości samego oleju (np. powiększając jego smarność bądź obniżając temperaturę jego krzepnięcia). Niektóre składniki oleju silnikowego mogą także do pewnego stopnia hamować proces jego starzenia się. Niezależnie od tego, musimy jednak wymieniać olej, jeśli chcemy zachować silnik samochodu w dobrym stanie i móc cieszyć się osiągami pojazdu.

wymiana oleju toyota na nowy

Czy wymiana oleju jest konieczna?

Tak jak o wielu, z pozoru drobnych, czynnościach konserwacyjnych zdania są podzielone, tak też wygląda sprawa w kwestii takiej jak wymiana oleju. Toyota, Audi, Opel – każdy producent samochodów wydaje inne zalecenia co do tego, jak często wymieniać olej i jaki będzie najlepszy do danego silnika. Z drugiej strony niektórzy kierowcy latami nie wymieniają oleju, a jedynie dolewają go w miarę zużycia. Może to nasuwać pytanie, czy rzeczywiście trzeba wymieniać olej? Mając szczęście, rzeczywiście przez wiele lat można cieszyć się dobrym stanem samochodu pomimo używania ciągle tego samego oleju. Niestety, o wiele częściej zaniedbywanie tej kwestii przekłada się na częstsze awarie, które początkowo mogą być drobne, ale w miarę upływu czasu ich naprawa może kosztować nas naprawdę sporo. Wystarczy porównać olej spuszczany z samochodu po przejechaniu kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów z nowym olejem, by przekonać się, że regularna wymiana jest niezbędna. Należy pamiętać, że w miarę zużycia, olej traci swoje właściwości i nie będzie spełniał dobrze swojej roli.

kiedy wymienić olej toyota

Wymiana oleju: kiedy, jak?

W kwestii terminu wymiany oleju możemy sugerować się zaleceniami producenta bądź sygnałami komputera, jeśli mamy nowszy samochód. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach wymianę oleju lepiej przyspieszyć, nawet o połowę czasu. Jeśli jeździmy głównie po mieście i często zdarza nam się odpalać samochód na krótkie dystanse, powinniśmy szybciej wymienić olej. Inną przesłanką jest też intensywne używanie samochodu i częsta jazda po nieutwardzonych drogach. Paradoksalnie, jeśli pozostawiamy auto nieużywane na długie okresy, wówczas również szybciej powinna nastąpić wymiana oleju. Toyota do swoich samochodów przeważnie rekomenduje oleje Castrol, ale najważniejsze są właściwości oleju, jego gęstość etc. Jeśli chodzi o to, jak wymienić olej, najlepiej jest oddać to zadanie w ręce warsztatu lub autoryzowanego serwisu, ponieważ stary olej musi być odpowiednio zutylizowany. Jeśli zdecydujemy się wymienić olej samodzielnie, musimy pamiętać o tym, by stary olej zlać do specjalnego pojemnika i najlepiej przekazać go warsztatowi. Warto pamiętać również o tym, że przy okazji wymiany oleju dobrze jest też wymienić jednocześnie na nowe filtry oleju. Tym lepiej oba zadania powierzyć specjalistom, którzy wykonają to szybko i sprawnie, a odpady poprawnie zutylizują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *