Jak wysłać przesyłkę kurierską?

To pytanie, które zostało postawione w tytule artykułu, zadają sobie przede wszystkim osoby, którym po raz pierwszy przychodzi skorzystać z usług kurierskich. Zwykle usługa taka potrzebna jest przy sprzedaży wysyłkowej, kiedy potrzebny jest także szybki czas realizacji – najczęściej w ciągu 24-48 godzin. Każdy kojarzy jakąś firmę kurierską, jednak nie każdy korzystał z jej usług. Dlatego dziś pomożemy uczynić ten pierwszy krok.

Jak nadać przesyłkę?

Na początku mamy dwie możliwości nadania przesyłki. Albo wybieramy się do punktu obsługi przesyłek określonej firmy kurierskiej, lub firmy pośredniczącej, albo zamawiamy kuriera do domu. Wybór przyjazdu kuriera jest wygodny, jeśli nadjemy duża, ciężka i niewygodną przesyłkę. W pozostałych sytuacjach lepiej będzie nadać przesyłkę w punkcie obsługi przesyłek firmy kurierskiej. Aby zlokalizować taki punkt najlepiej będzie wejść na stronę internetową firmy kurierskiej i znaleźć listę najbliższych placówek obsługi klienta. Jeżeli chcemy zamówić kuriera prawdopodobnie będzie trzeba zamówić taką usługę przez internet. Większość przewoźników właśnie w taki sposób pozwala zamówić kuriera. Kuriera można także opłacić online. W tym przypadku kurier pojawi się zwykle następnego dnia i odbierze zaadresowaną przesyłkę, która powędruje do nadawcy. W chwili obecnej całą obsługę można załatwić szybko i łatwo poprzez internet.

Jakiego kuriera wybrać?

Do wyboru zawsze pozostaje kilka możliwości, ponieważ na terenie kraju działa kilka firm kurierskich. Jednak aby wybrać najlepsza opcję dla siebie, wcale nie trzeba zapoznawać się z wszystkimi ofertami. Byłoby to czasochłonne i niewygodne. Możemy jednak udać się do brokera współpracującego z firmami kurierskimi, który przedstawi nam całą ofertę – paletę możliwości, z której możemy skorzystać. Ceny prezentowane przez brokerów są identyczne z tymi, które oferują firmy kurierskie. W takiej placówce, możemy poprosić o przedstawienie najtańszej opcji, wówczas wybór kuriera będzie szybki i bezproblemowy. Nadanie przesyłki zmieści się w jednorazowym wyjściu do brokera, gdzie uiścimy także stosowna opłatę.

Jak długo idzie przesyłka kurierska?

Zwykle przesyłki kurierskie są dostarczane do adresata w ciągu 24 do 48 godzin. Aby mieć pewność w jakim czasie przesyłka dotrze do odbiorcy można skorzystać z odpowiedniej opcji (zwykle dodatkowo płatnej), w której znajduje się gwarancja czasu dostarczenia, a nawet przedziału godzin, w których przesyłka będzie dostarczana. Ma to duże znaczenie w przypadku, jeśli osoba, która odbiera przesyłkę jest w określonych godzinach nieobecna w domu i nie może odebrać przesyłki od kuriera. Przesyłki kurierskie należą do najlepszej opcji wysyłania towaru, ponieważ w rozsądnej cenie otrzymujemy pewną usługę, która zostanie zrealizowana w niedługim czasie. Najpopularniejsi przewoźnicy w Polsce to np. InPost, DPD, DHL, UPS, FedEx, Raben, Pocztex. Jeśli zaś chodzi o sieć brokerów obsługujących przesyłki kurierskie można wskazać na działająca na obszarze całego kraju firmę Ship Center.

Jak sprawdzić status przesyłki?

Jeśli posiadamy numer listu przewozowego, możemy status przesyłki wyśledzić poprzez stronę internetowa przewoźnika. W przypadku, kiedy nie chcemy korzystać z Internetu można zadzwonić na infolinię przewoźnika i podając numer przesyłki poprosić o podanie aktualnego statusu przesyłki.